Prihlásenie členov PKS
 
Internetový kurz zdravého životného štýlu organizovaný PKS
 
PKS podpora zdravého životného štýlu v STV:
 
návštevníkov: 181062
 
Článok témy

Voda je to najcennejšie, čo máme. Vážme si kvalitu našich vôd.

Voda je to najcennejšie, čo máme. Vážme si kvalitu našich vôd.

 

Bratislava, 20. marca 2020 – Potravinárska komora Slovenska si dňa 22. marca tiež pripomína význam vody pre ľudstvo. Tento deň bol vyhlásený ako Deň vody v roku 1992 Valným zhromaždením OSN na Konferencii v brazílskom meste Rio de Janeiro. Tento rok je venovaný vode a klimatickej zmene. Extrémne poveternostné udalosti majú za následok, že voda je čoraz vzácnejšia, ale aj znečistenejšia. Pritom väčšina ľudí bez vody neprežije viac ako tri dni. Telo dospelého človeka obsahuje 60 až 70 % vody, u detí sa tento podiel zvyšuje až na 80 %. Prísun tekutín v dostatočnom množstve vplýva pozitívne na všetky dôležité orgány. Je tiež vedecky preukázané, že už strata 2% vody z tela spôsobuje príznaky dehydratácie, ako sú bolesti hlavy, malátnosť, poruchy sústredenia a strata koordinácie a 10% strata vody z organizmu môže zapríčiniť jeho vážne poruchy.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie do roku 2025 nebude mať prístup k pitnej vode až 1/5 svetovej populácie. OSN odhaduje, že viac ako 663 miliónov ľudí nemá bezpečnú dodávku vody blízko domova.

 

Do kontaktu s vodou prichádzame dennodenne, aj keď ju priamo nekonzumujeme. „Prístup k bezpečnej a kvalitnej vode je nesmierne dôležitý pri výrobe potravín všetkého možného druhu. Rovnako dôležitá  z pohľadu výrobcov potravín a nápojov, však je aj starostlivosť o ochranu vodných zdrojov a jej efektívne využívanie. Pomocou zavádzania nových technologických postupov, investícií do modernizácie zariadení s vyššou efektivitou využívania vody sa nám darí neustále znižovať množstvo vody používanej vo výrobných procesoch“, hovorí Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska.

 

Slovensko je v oblasti zásob kvalitných podzemných zdrojov pitnej vody skutočne obdarenou krajinou. Na Slovensku máme vyše 1800 minerálnych prameňov, z tohoto množstva je 122 uznaných zdrojov liečivej a minerálnej vody.  25 minerálnych zdrojov sa plní do obalov ako prírodná minerálna voda, čo je v porovnaní s našimi českými susedmi až dvojnásobne viac. Prírodná minerálna voda je výnimočná najmä svojou pôvodnou čistotou a charakteristickým obsahom minerálnych látok. Jej výnimočné vlastnosti sú zachované vďaka podzemnému pôvodu a chránia ju pred každým rizikom znečistenia. Takáto voda musí byť plnená na zdroji priamo do obalov určených konečnému spotrebiteľovi.

Vo všeobecnosti platí, že dospelý človek by mal denne prijať 2 až 2,5 litra tekutín, zo všetkých zdrojov vrátane čistej vody, nápojov a stravy. Potreba tekutín je však veľmi individuálna a rastie v závislosti od telesnej hmotnosti, stravovania, fyzickej aktivity alebo teploty. Základom pitného režimu by mala byť kvalitná minerálna alebo pramenitá voda, z podzemného zdroja, ktorá ma vyvážené zloženie minerálnych látok a nie je chemicky upravená. „Takmer všetky potraviny obsahujú určitý podiel vody a aj táto voda sa započítava do denného príjmu tekutín. Zelenina a ovocie sú tvorené z veľkej miery z vody, polievky, mlieko, či jogurtové nápoje, to všetko obsahuje vodu. Ak teda denne vypijeme napríklad 6 až 8 pohárov vody, 1 šálku čaju a 1 pohár ovocnej šťavy, náš organizmus by mal byť dostatočne hydratovaný,“ uzatvára Jana Venhartová, riaditeľka PKS.

 

Viac informácií ku zdravej výžive nájdete aj v rámci nášho projektu Zdravý tanier.



23.3.2020