Prihlásenie členov PKS
 
Internetový kurz zdravého životného štýlu organizovaný PKS
 
PKS podpora zdravého životného štýlu v STV:
 
návštevníkov: 181062
 
Článok témy

Potravinári: Dôležité reformy by mali byť prijímané na základe širokej odbornej diskusie

Potravinári: Dôležité reformy by mali byť prijímané na základe širokej odbornej diskusie

 

Bratislava, 29.3.2018: Potravinárska komora Slovenska (PKS) žiada vládu Slovenskej republiky, aby dôležité reformy prijímala na základe predchádzajúcej širokej odbornej diskusie.

 

PKS upozorňuje, že vláda by sa nemala snažiť upokojiť občanov po turbulentnom mesiaci urýchleným prijatím ďalšieho sociálneho balíka. Významné opatrenia, ktoré majú natoľko závažný vplyv na podnikateľské prostredie a v konečnom dôsledku aj na budúcnosť slovenskej ekonomiky, by mali byť prijímané až po dôkladnej analýze a na náklade širokej odbornej diskusie, inak majú potenciál narušiť sociálny zmier.

 

V poslednom období sa množia rebríčky, v ktorých Slovensko v oblastiach ako kvalita podnikateľského prostredia a stabilita ekonomiky stagnuje či dokonca dramaticky prepadáva. Slovensko začalo z pohľadu kľúčových rebríčkov konkurencieschopnosti po viacročnej stagnácii strácať svoju pozíciu. V niektorých ukazovateľoch patrí dokonca medzi najhoršie krajiny Európskej únie (EÚ). V rebríčku hodnotiacom ekonomickú stabilitu sa Slovensko v priebehu jedného roka prepadlo z 9. na 16 miesto v rámci európskej dvadsaťosmičky. Táto situácia negatívne ovplyvňuje aj postavenie slovenských potravinárov. Opatrenia prijímané Vládou SR zhoršujú ich konkurencieschopnosť, navyše zvyšujúce sa negatívne saldo zahraničného obchodu s potravinárskymi výrobkami nasvedčuje, že opatrenia prijímané na pomoc slovenským potravinárom sú nedostačujúce.

 

Je nemysliteľné, aby také dôležité opatrenia, ako bol prvý sociálny balík predchádzajúcej vlády, bol prijímaný na základe poslaneckého návrhu, čím vláda obišla štandardný legislatívny postup, nakoľko pri poslaneckých návrhoch je skrátená lehota na zaslanie pripomienok verejnosti ,“ uvádza Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska. „Nová vláda by sa mala uchádzať o dôveru občanov a širokej verejnosti aj tým, že bude dodržiavať ústavné princípy demokratického štátu,“ uzatvára Venhartová.4.4.2018