Prihlásenie členov PKS
 
Internetový kurz zdravého životného štýlu organizovaný PKS
 
PKS podpora zdravého životného štýlu v STV:
 
návštevníkov: 181062
 
Článok témy

Mičovský farmárom ustúpil. Pochopil, že im v rozbehnutom roku priame platby narýchlo krátiť nemôže

Mičovský farmárom ustúpil. Pochopil, že im v rozbehnutom roku priame platby narýchlo krátiť nemôže 

Slovenskí farmári napokon tento rok narýchlo neprídu o 15 percent automaticky vyplácaných priamych platieb, aj keď to mal pôvodne minister pôdohospodárstva Ján Mičovský v pláne. Rátal totiž s tým, že radšej tieto zdroje v celkovom objeme 60 miliónov eur presunie na eurofondy, ktoré farmári dostanú len na nové rozvojové projekty.

Namiesto presúvania zdrojov z priamych platieb na eurofondy jeho ministerstvo našlo vnútorné rezervy priamo v eurofondoch, a to v celkovom objeme 45 miliónov eur. „Ide o zdroje z menej efektívnych i slabo čerpaných eurofondových programov, ktoré teraz využijeme na efektívnejšie opatrenia v prospech našej potravinovej sebestačnosti i pre zdravšie životné prostredie,“ povedal hovorca rezortu Vladimír Machalík.

Za zmenou prístupu ministerstva je podľa informácií Denníka E hlavne to, že minister si až dodatočne uvedomil, aké veľké problémy by farmám narobil krátením priamych platieb v rozbehnutom hospodárskom roku. Z ich rozpočtov by im odrazu zmizlo až 60 miliónov eur. To by bol veľký škrt aj pre banky, ktoré tento rok už uvoľnili pre farmy úvery na pôvodné úrovne priamych platieb. Ak by minister narýchlo farmárom platby znížil, nemali by na splácanie úverov dostatok zdrojov.

Tichý ústup z bojiska

To, že ministerstvo najnovším rozhodnutím ustupuje rozhorčeným farmárom, ktorí jeho plány vo štvrtok nazvali aj samovraždou slovenského poľnohospodárstva, priamo nepriznáva. V piatkovej tlačovej správe píše len o nájdení skrytej 45-miliónovej rezervy vnútri eurofondov.

No zároveň v nej vôbec nespomína akékoľvek krátenie tohtoročných priamych platieb. Podľa informácii Denníka E však tento plán ministerstvo úplne pochovalo.

Základná priama platba na plochu obrábanej pôdy tak zostane tento rok na pôvodnej úrovni 119 eur na hektár a neklesne na 98 eur, ako pôvodne zvažoval minister. Rovnako aj takzvaná ekologická platba pre zlepšovanie klímy a životného prostredie zostane na 64 eurách za hektár a nezníži sa na 54 eur.

Aby minister upokojil farmárov ešte viac, do svojej dnešnej tlačovej správy napísal aj to, že si váži mozole všetkých tvrdo pracujúcich a poctivých pôdohospodárov.

Zároveň sa však dá očakávať, že časom sa ministerstvo k presunom dotácií z priamych platieb na eurofondy vráti. Chce totiž viac podporovať aktívnejších farmárov, ktorí idú aj do rozširovania výrob, keďže dnes si Slovensko vie samo dorobiť len zhruba polovicu spotrebovaných potravín.

„Budeme podporovať poctivých pôdohospodárov, ktorí prinášajú našej krajine skutočný úžitok. Časy neslávne známych mulčovačov, ktorí brali podpory za nič nerobenie, skončili,“ uvádza v tlačovej správe prvý štátny tajomník agrorezortu Martin Fecko.

Argumenty pre a proti posilneniu eurofondov na úkor priamych platieb sú nasledovné:

V čom má pravdu minister

Presun dotácie z priamych platieb na eurofondy i iné dotácie, ktoré farmár získa až na základe toho, že ide urobiť novú investíciu, je správnym krokom, lebo slovenské poľnohospodárstvo patrí k najmenej efektívnym v Európe. Priame platby udržujú iba tú výkonnosť, čo už farmár má, až eurofondy ho nútia rozmýšľať nad novými širšími výrobami.

Slovenskí pestovatelia paradajok sa napríklad o čerpanie priamych platieb ani nezaujímajú. Ak si vedia aj za pomoci eurofondov postaviť skleníky, ktoré im z každého hektára prinášajú ročne tržby až na úrovni okolo pol milióna eur, vyše stoeurová priama platba im vôbec nechýba.

V čom sa mýlil pri plánovaní rýchlej zmeny

Na pôvodnom pláne ministra znížiť farmám už tohtoročné priame platby bolo problematické nielen to, že by rozbil ich tohtoročné rozpočty, ale ani samotný rezort pôdohospodárstva v tejto chvíli nie je pripravený na to, aby vedel širšie eurofondy dosť rýchlo prideľovať na naozaj rozumné projekty farmárov. Prácu úradníkov najskôr treba zrýchliť a po ťažkých kauzách s úplatkami, ktoré odhalila policajná akcia Dobytkár, treba zvýšiť medzi úradníkmi aj slušnosť a transparentnosť.

Nie úplne v poriadku bolo aj to, že podľa medializovaných informácií chcel minister Mičovský až polovicu z presunutých 60 miliónov eur agrárnych dotácií využiť na nové zalesňovania a zvýšenie odolnosti lesov voči požiarom a klimatickým zmenám, nie na projekty posilnenia domácej výroby potravín. Aj to sú síce rozumné ciele, no dané dotácie by chýbali na zvyšovanie domácej potravinovej sebestačnosti.

Otázne je aj, či mal takýto rýchlo pripravený presun dotácií rezort pôdohospodárstva prerokovaný aj s ministerstvom financií. Eurofondy totiž treba dofinancovať aj z národného rozpočtu. A tak, ak by ich bolo viac, bude to zvyšovať aj nároky na tohtoročný štátny rozpočet.

Veľkým problémom chystaného presunu dotácií z priamych platieb na projektové eurofondy bolo aj to, že mimo priamych platieb na polia sa mali znižovať aj priame platby na chov kráv, oviec a kôz. Tie by sa mali radšej zachovať čo najvyššie, lebo Slovensku mäso chýba a až polovicu objemu musí voziť z cudziny.

Čo sa dá očakávať

Farmári cítia, že k presunom z priamych platieb na eurofondy príde. Preto sa už teraz snažia hľadať kompromisy. Jednoznačne tvrdia, že na zmeny potrebujú dlhší čas, aby tomu mohli prispôsobiť svoje firemné rozpočty.

Nemajú nič proti tomu, ak sa znížia základné priame platby na jednoduché osievanie polí obilím či olejninami. No platby na zvieratá by sa podľa nich mohli zvyšovať podobne, ako to minister chce presadiť pri ovocí a zelenine.

Dotácie podľa farmárov treba čo najviac zjednodušiť. „Prečo by sme nemohli dať chovateľom zvierat dotáciu za to, že ich dajú na slovenský a nie zahraničný bitúnok? Chceme, aby nám zostalo viac mäsa doma, tak to robme takto priamočiaro,“ hovorí Emil Macho, šéf Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Farmári vysielajú k ministrovi ešte jednu prosbu. „Iné krajiny zvyknú dofinancovať eurofondy i iné projektové podpory z vlastných národných zdrojov a nie, že zoberú veľké zdroje z priamych platieb,“ uzatvára Macho. To by už však bolo riešenie, ktoré je nereálne hlavne po tom, čo aj verejné financie oslabila koronakríza.

 

Celý článok nájdete tuhttps://e.dennikn.sk/1911978/micovsky-farmarom-ustupil-pochopil-ze-im-v-rozbehnutom-roku-priame-platby-narychlo-kratit-nemoze/1.6.2020