Prihlásenie členov PKS
 
Internetový kurz zdravého životného štýlu organizovaný PKS
 
PKS podpora zdravého životného štýlu v STV:
 
návštevníkov: 181062
 
Článok témy

Niektorí výrobcovia výživových doplnkov zneužívajú koronavírusovú epidémiu

Niektorí výrobcovia výživových doplnkov zneužívajú koronavírusovú epidémiu

 

Česká a slovenská asociácia pre špeciálne potraviny (ČASP) varuje pred klamlivými informáciami niektorých výrobcov výživových doplnkov, ktoré sa aktuálne predávajú na internete s nepovolenými zdravotnými tvrdeniami, sľubujúcimi údajné liečebné účinky v spojitosti s COVID-19. Tieto prípravky proti koronavírusovému ochoreniu v skutočnosti nemajú liečebný účinok, a upozorňujeme na podvodné a zavádzajúce konanie internetových predajcov.

 

„Predajcov, ktorí parazitujú na koronavírusovej epidémii, stále pribúda. Niektorí výrobcovia výživových doplnkov sa pokúšajú zneužiť súčasnú situáciu a predávajú zaručené lieky na ochorenie COVID-19. Nič také však zatiaľ neexistuje, takže ide o klamanie spotrebiteľa. Preto sa snažíme tieto prípady aktívne vyhľadávať,“ hovorí Ing. Bohumil Hlavatý, riaditeľ Českej a slovenskej asociácie pre špeciálne potraviny, „a spolupracovať so štátnymi inštitúciami. Užitím nepovolených zdravotných tvrdení porušujú prevádzkovatelia požiadavky nariadenia o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom. „Užívanie výživových doplnkov je vhodné konzultovať so svojim lekárom alebo lekárnikom, prípadne čerpať informácie z relevantných zdrojov a nenechať sa zlákať klamlivou reklamou. Naša asociácia zastrešuje webovú stránku www.prozdraveziti.cz, kde poskytujeme spotrebiteľom relevantné informácie o zdravotných témach.“

 

V tejto chvíli zatiaľ bohužiaľ neexistuje žiadna presne stanovená liečba infekcie COVID-19 a nie je dostupný žiadny liek, ktorý by vedel tento vírus vyliečiť. Najlepší spôsob prevencie šírenia koronavírusu je nenavštevovať miesta s veľkou koncentráciou ľudí a celkovo obmedziť kontakt s ľuďmi, pretože vírus sa šíri z človeka na človeka pomocou kvapôčkového prenosu. Je tiež veľmi dôležitá osobná hygiena, umývanie rúk mydlom či používanie dezinfekcie, nosenie ochranných rúšok a správna manipulácia s nimi, zvlášť pri ich skladaní, a tiež posilňovanie obranyschopnosti organizmu a dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu.

Dostatočný príjem vitamínu C vám pomôže nielen posilniť váš imunitný systém, ale zbaví vás aj únavy a vyčerpania. Vitamín C môžete získať z prírodných zdrojov. Nezabúdajte preto na čerstvé ovocie a zeleninu - veľký obsah vitamínu C majú čierne ríbezle, citrón či červená paprika. Veľa ho obsahuje aj rakytník, šípky, medvedí cesnak alebo petržlenová vňať. Pre podporu imunity je dôležitý aj vitamín D, nájmä v období respiračných ochorení a ak nemáme dostatok pohybu na slnku. Z minerálov je pre podporu imunity veľmi dôležitý najmä zinok a selén. „Ak nie ste schopní prijímať dostatočné množstvo tychto vitamínov a minerálov z prírodnej stravy, môžete ich doplniť kvalitnými výživovými doplnkami. Buďte však obozretní pri ich výbere. „Slovenská a česká asociácia pre špeciálne potraviny zastupuje overených výrobcov, ktorí predstavujú podstatnú časť trhu s výživovými doplnkami, dodržiavajú etický kódex a garantujú kvalitu výroby, " hovorí Bohumil Hlavatý.

 

Pre viac informácií nielen o výživových doplnkoch navštívte webovú stránku www.prozdraveziti.cz, ktorá je pod záštitou ČASP.

 

 9.4.2020