Prihlásenie členov PKS
 
Internetový kurz zdravého životného štýlu organizovaný PKS
 
PKS podpora zdravého životného štýlu v STV:
 
návštevníkov: 181062
 
Článok témy

Vážme si to najcennejšie, čo máme. Naše zdravie!

Vážme si to najcennejšie, čo máme. Naše zdravie!

 

Bratislava, 7. apríl 2020 – Zdravie človeka je dar, od ktorého závisí kvalita života, a preto je našou prvoradou úlohou chrániť si ho. Každoročne na 7. apríla pripadá Svetový deň zdravia, ktorý bol vyhlásený v roku 1950 Svetovou zdravotníckou organizáciou.  Okrem fyzického zdravia je veľmi dôležité aj to duševné, pričom udržanie oboch sa nám zdá v týchto chvíľach náročné. Aj v rámci domova si však môžeme urobiť každodennú pohodu a prečkať tieto chvíle v kruhu svojich najbližších, napríklad s chutným jedlom, dobrou kávou, či čerstvým šalátom. Ani v rámci karantény by sme nemali zabúdať na pestrú a vyváženú stravu, dopriať si dostatok vitamínov, energie,  kvalitný pitný režim, či pravidelnú pohybovú aktivitu.

 

Na šok, ktorý nám všetkým spôsobilo rozšírenie koronavírusu, sa nedalo žiadnym spôsobom pripraviť. Zo dňa na deň bol tu a ochromil naše životy. V týchto dňoch je najdôležitejšie prečkať toto celé náročné obdobie v dobrom fyzickom aj psychickom zdraví a sústrediť sa na to, čo je pre nás skutočne dôležité Starať sa zodpovedne o zdravie nás aj našich blízkych, pomôcť a podporiť tých čo to potrebujú.

 

Potravinárska komora Slovenska v súčasnej situácií aktívne komunikuje so svojimi členmi za účelom zabezpečenia plynulosti dodávok do obchodnej siete. Potravinárske podniky disponujú dostatočnými zásobami potravín a sú schopné pokrývať požiadavky svojich odberateľov. Strach spotrebiteľov z nedostatku potravín teda nie je odôvodnený. Na druhej strane, v rámci súčasnej situácie môžeme urobiť to, čo sme počas bežného života nestíhali. V prieskume, ktorý robí každoročne Potravinárska komora Slovenska medzi piatakmi základných škôl napríklad vyplynulo, že sa z rodín vytráca spoločné stolovanie, pričom až tri štvrtiny piatakov uviedlo, že počas bežného týždňa nevečerajú spoločne. „Súčasná situácia nás donútila spomaliť. Využime tento čas na to, aby sme sa viac venovali jeden druhému, obnovili spoločné stolovanie aj počas pracovného týždňa. Nezabúdajme na dostatočný príjem vitamínov a pitný režim. Aj v pohodlí domova si môžeme dovoliť pohybové aktivity, či už strečing, alebo aj nenáročné cvičenie,“ hovorí Jana Venhartová, riaditeľka PKS.

 

Pre udržanie nášho dobrého zdravotného stavu je nevyhnutné, aby sme vedeli, ako zvládnuť nápor na našu psychiku. Je veľmi prospešné byť v dennodennom kontakte s našimi blízkymi, s ktorými nežijeme v jednej domácnosti, a to najmä s našimi starými rodičmi, prostredníctvom telefónu či internetu. Môžeme sa vidieť na kamere, porozprávať o maličkostiach, podporiť  a potešiť sa navzájom. Veľmi nápomocná je v týchto dňoch disciplína a spolupatričnosť. Každý deň spravme niečo pre seba, pre rodinu, snažme sa v prípade práce z domu jednoznačne vyčleniť čas aj na prípravu a vychutnanie spoločného jedla. Sme veľmi radi, že v týchto dňoch spotrebitelia chápu, aké dôležité je udržať potravinársku výrobu na Slovensku. Kúpou slovenských potravín pomôžu zabezpečiť rozvoj a zamestnanosť v regiónoch nielen v týchto náročných časoch ale aj do budúcna, aby sa Slovensko stalo odolnou a sebestačnou krajinou. Sme veľmi vďační za to, že spotrebitelia nám vyjadrujú svoju podporu a na druhej strane, že mnohí naši členovia pomáhajú a  darujú potraviny a dezinfekčné prostriedky záchranným zložkám, ktorí dennodenne dozerajú na naše zdravie a poriadok. Všetkým potravinovým hrdinom  preto patrí naše veľké poďakovanie,“ uzatvára Jana Venhartová.7.4.2020