Prihlásenie členov PKS
 
Internetový kurz zdravého životného štýlu organizovaný PKS
 
PKS podpora zdravého životného štýlu v STV:
 
návštevníkov: 181062
 
Článok témy

Potravinári: z výberu potravín so zníženou DPH sme sklamaní

Bratislava, 20. septembra 2019 – Potravinárska komora Slovenska (PKS) dlhodobo upozorňuje, že Slovensko má jednu z najvyšších sadzieb dane z pridanej hodnoty na potraviny v Európskej únii. Sme presvedčení o tom, že znížená daň z pridanej hodnoty by sa mala uplatniť na čo najširší okruh potravín tak, aby ju pocítili nielen spotrebitelia, ale aj výrobcovia potravín. PKS privítala návrh skupiny poslancov na zníženie DPH na potraviny, ktoré malo byť skoro celoplošné. Potravinári sú však sklamaní z výsledného výberu potravín pre zníženú DPH, ktoré bolo včera schválené v Národnej rade SR, nakoľko zahŕňa len niekoľko druhov mliečnych výrobkov, chlieb, rožky, ovocné a zeleninové šťavy a určité druhy ovocia a zeleniny. Takýto výber potravín so zníženou sadzbou podporí spracovateľský potravinársky priemysel len minimálne, avšak výpadok financií v štátnom rozpočte môže mať dopad na ďalší rozvoj odvetvia.

 

Potravinárske samosprávy dlhodobo upozorňujú na nepriaznivú situáciu v potravinárskom odvetví: pokles potravinárskej produkcie, neustále sa zvyšujúce negatívne saldo zahraničného obchodu s potravinami, ktoré sa aj v roku 2019 naďalej zvyšuje, znižovanie potravinovej sebestačnosti či podfinancovanie celého sektora.

 

„Potravinári združení v Potravinárskej komore Slovenska podporujú zníženie sadzby DPH na potraviny, nakoľko je jedna z najvyšších v rámci Európskej únie. Je však potrebné pamätať, že pri selektívnom výbere potravín spotrebiteľ zníženie sadzby výrazne nepocíti a rovnako sme nespokojní s výberom potravín pre zníženú DPH, pretože tento výber podporí potravinársku výrobu len v minimálnom rozsahu,“ uvádza Daniel Poturnay, prezident PKS.

 

Potravinári upozorňujú, že súčasný stav v potravinárskom priemysle je dôsledkom dlhodobého zanedbávania celého odvetvia. Opatrenia na nápravu je potrebné robiť systematickými opatreniami a nielen jednorazovými investíciami. Zároveň aj zníženie DPH na potraviny musí mať systémový charakter a musí pomôcť celému spracovateľskému potravinárskemu odvetviu. Pokiaľ bude výpadok vo verejných financiách v dôsledku zníženej DPH znamenať nižšiu podporu pre potravinárov v budúcich rokoch, PKS takýto krok neschvaľuje.

 

„V súčasnej situácií sú pre ďalší rozvoj výroby potravín na Slovensku bytostne potrebné systémové opatrenia, vrátane finančných nástrojov na investície do technologickej obnovy výroby a do inovácií. Je preto dôležité, aby v štátnom rozpočte bolo vyčlenených pre potravinársku výrobu minimálne 50 miliónov EUR. Pokiaľ bude výpadok v štátnom rozpočte zo zníženej DPH znamenať, že agrorezort nezíska finančné prostriedky na štátnu pomoc a podporu pre potravinárov, bude ohrozený ďalší rozvoj nášho odvetvia, ktorý už teraz v porovnaní so zahraničnou konkurenciou ťahá za kratší koniec,“ uzatvára D. Poturnay.

 



20.9.2019