Prihlásenie členov PKS
 
Internetový kurz zdravého životného štýlu organizovaný PKS
 
PKS podpora zdravého životného štýlu v STV:
 
návštevníkov: 181062
 
Správy

[MPRV SR] Ministerka Matečná navštívila pekárov a hydinárov, diskutovali o nekalých obchodných praktikách

Tlačová správa

 

Ministerka Matečná navštívila pekárov a hydinárov, diskutovali o nekalých obchodných praktikách

  • Slovenskí potravinári vítajú novelu zákona o nekalých obchodných praktikách
  • Najväčším problémom je predaj potravín pod výrobné náklady, dlhé lehoty splatností faktúr a rôzne skryté poplatky
  • Agrorezort dostal k novele zákona vyše 400 pripomienok, z toho približne polovica je od obchodníkov

 

Veľké Zálužie/Nitra, 19. apríl 2018 - S nekalými obchodnými praktikami sa v praxi stretávajú farmári aj potravinári. Agrorezort v snahe vniesť do systému transparentnosť pripravuje novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Ministerka Gabriela Matečná na túto tému diskutovala so slovenskými potravinármi v Nitrianskom kraji počas návštevy hydinárne HSH a pekárne Penam Slovakia.

 

„Slovenskí spotrebitelia majú to šťastie, že sa u nás vyrábajú kvalitné potraviny. Teší ma, že máme na Slovensku firmy, ktoré do celého procesu vkladajú pridanú hodnotu a vedia potraviny pripraviť zo slovenských surovín. Pretože práve tak podporujú farmárov a prvovýrobcov,“ uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) počas návštevy potravinárskych prevádzok v Nitrianskom kraji.

 

Agrorezort tému lepšieho postavenia farmára presadzoval počas svojho predsedníctva v Rade v EÚ v roku 2016. Aktivity ministerky Gabriely Matečnej priniesli aj medzinárodný úspech. Európska komisia minulý týždeň predstavila smernicu zakazujúcu nekalé obchodné praktiky. Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan na pondelkovom rokovaní Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov zdôraznil, že smernica nadväzuje na prácu práve slovenského predsedníctva. Slovenský agrorezort pracuje aj na národnej legislatíve a pripravil novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, kde vytýčil až 44 nekalých obchodných praktík. „Práve prvovýrobcovia a spracovatelia sú najviac zraniteľní v celom systéme. Doplácajú na silu obchodných reťazcov, čo ohrozuje ich existenciu,“ dodala Gabriela Matečná s apelom na spotrebiteľov, aby v nákupných košíkoch uprednostňovali slovenských producentov.

 

Opatrenia agrorezortu pozitívne vnímajú aj samotní potravinári. „Svoje výrobné kapacity v súčasnosti využívame iba na cca 60 %. Dôvodom je dlhodobo nízky podiel slovenských výrobkov na trhu, ktorý nedosahuje ani 50%. Situácia v celom hydinárskom priemysle na Slovensku je veľmi vážna a kritická. Z toho dôvodu vítame ústretové kroky ministerstva pôdohospodárstva a systémové opatrenia na podporu a rozvoj výroby hydiny a vajec na Slovensku ako i novelu Zákona o neprimeraných podmienkach,“ povedal Timotej Husár, konateľ hydinárne HSH.

 

„Spoločnosť PENAM ako aj Rada pekárov SR, ktorá zastupuje 12 tisíc zamestnancov pracujúcich v pekárňach, víta návrh novely zákona č. 362/2012,“ skonštatoval aj Vladislav Baričák, riaditeľ pekárenskej divízie Penam Slovakia. „Veľmi oceňujeme tvrdší zákon o neprimeraných obchodných podmienkach, keďže pekári dlhodobo v obchodných vzťahoch zastávajú pozíciu slabšieho a často musia pristúpiť na podmienky, do ktorých ich odberateľ dotlačí. Pekári oceňujú aj jednu z noviniek, ktorú agrorezort predstavil, a to, že samotné ministerstvo by malo pri riešení problémov v obchodných vzťahoch, napríklad prerokúvaní potravinových kríz, vystupovať ako sprostredkovateľ. Veľmi pozitívne vnímame návrh skrátenia doby splatnosti faktúr zo 45 na 15 dní a zároveň oceňujeme aj snahu o elimináciu skrytých poplatkov, ktoré idú na úkor pekárov Najpozitívnejšie hodnotíme návrh zákazu uzatvorenia zmlúv, ktorých obsahom, by bol predaj výrobkov pod výrobné náklady, dodal V. Baričák.

 

„Neprimerané podmienky v obchodných vzťahoch sú dôsledkom zneužívania ekonomickej sily jedného z účastníkov obchodného vzťahu, väčšinou na úkor dodávateľa. Prejavujú sa najmä formou rôznych peňažných alebo nepeňažných plnení dodávateľa nad rámec dohodnutej kúpnej ceny. Je to napríklad zľava z kúpnej ceny, skryté poplatky za marketing, jednostranne nevyvážené zmluvné vzťahy alebo platby za zaradenie do registra dodávateľov. Chceme tomu zabrániť a vytvoriť férovejšie podmienky pre dodávateľov potravín, ktorí sú neraz obrazne povedané vykosťovaní,“ uviedla Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (nom. SNS).

 

Agrorezort dostal k novele zákona o neprimeraných obchodných podmienkach, ktorých predmetom sú potraviny, 434 pripomienok, z toho skoro polovica je od dvoch subjektov podnikajúcich v potravinárskom obchode. Nasledovať budú rozporové konania. Zákon by mal byť predložený do parlamentu v prvom polroku. Predpokladaná účinnosť zákona je od 1.1.2019.

 



19.4.2018