For members of PKS
 
Internetový kurz zdravého životného štýlu organizovaný PKS
 
PKS podpora zdravého životného štýlu v STV:
 
visitors: 181062
 
News

článok 5633

Tlačová správa

 

Ministerka Matečná navštívila pekárov a hydinárov, diskutovali o nekalých obchodných praktikách

  • Slovenskí potravinári vítajú novelu zákona o nekalých obchodných praktikách
  • Najväčším problémom je predaj potravín pod výrobné náklady, dlhé lehoty splatností faktúr a rôzne skryté poplatky
  • Agrorezort dostal k novele zákona vyše 400 pripomienok, z toho približne polovica je od obchodníkov

 

Veľké Zálužie/Nitra, 19. apríl 2018 - S nekalými obchodnými praktikami sa v praxi stretávajú farmári aj potravinári. Agrorezort v snahe vniesť do systému transparentnosť pripravuje novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Ministerka Gabriela Matečná na túto tému diskutovala so slovenskými potravinármi v Nitrianskom kraji počas návštevy hydinárne HSH a pekárne Penam Slovakia.

 

„Slovenskí spotrebitelia majú to šťastie, že sa u nás vyrábajú kvalitné potraviny. Teší ma, že máme na Slovensku firmy, ktoré do celého procesu vkladajú pridanú hodnotu a vedia potraviny pripraviť zo slovenských surovín. Pretože práve tak podporujú farmárov a prvovýrobcov,“ uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) počas návštevy potravinárskych prevádzok v Nitrianskom kraji.

 

Agrorezort tému lepšieho postavenia farmára presadzoval počas svojho predsedníctva v Rade v EÚ v roku 2016. Aktivity ministerky Gabriely Matečnej priniesli aj medzinárodný úspech. Európska komisia minulý týždeň predstavila smernicu zakazujúcu nekalé obchodné praktiky. Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan na pondelkovom rokovaní Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov zdôraznil, že smernica nadväzuje na prácu práve slovenského predsedníctva. Slovenský agrorezort pracuje aj na národnej legislatíve a pripravil novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, kde vytýčil až 44 nekalých obchodných praktík. „Práve prvovýrobcovia a spracovatelia sú najviac zraniteľní v celom systéme. Doplácajú na silu obchodných reťazcov, čo ohrozuje ich existenciu,“ dodala Gabriela Matečná s apelom na spotrebiteľov, aby v nákupných košíkoch uprednostňovali slovenských producentov.

 

Opatrenia agrorezortu pozitívne vnímajú aj samotní potravinári. „Svoje výrobné kapacity v súčasnosti využívame iba na cca 60 %. Dôvodom je dlhodobo nízky podiel slovenských výrobkov na trhu, ktorý nedosahuje ani 50%. Situácia v celom hydinárskom priemysle na Slovensku je veľmi vážna a kritická. Z toho dôvodu vítame ústretové kroky ministerstva pôdohospodárstva a systémové opatrenia na podporu a rozvoj výroby hydiny a vajec na Slovensku ako i novelu Zákona o neprimeraných podmienkach,“ povedal Timotej Husár, konateľ hydinárne HSH.

 

„Spoločnosť PENAM ako aj Rada pekárov SR, ktorá zastupuje 12 tisíc zamestnancov pracujúcich v pekárňach, víta návrh novely zákona č. 362/2012,“ skonštatoval aj Vladislav Baričák, riaditeľ pekárenskej divízie Penam Slovakia. „Veľmi oceňujeme tvrdší zákon o neprimeraných obchodných podmienkach, keďže pekári dlhodobo v obchodných vzťahoch zastávajú pozíciu slabšieho a často musia pristúpiť na podmienky, do ktorých ich odberateľ dotlačí. Pekári oceňujú aj jednu z noviniek, ktorú agrorezort predstavil, a to, že samotné ministerstvo by malo pri riešení problémov v obchodných vzťahoch, napríklad prerokúvaní potravinových kríz, vystupovať ako sprostredkovateľ. Veľmi pozitívne vnímame návrh skrátenia doby splatnosti faktúr zo 45 na 15 dní a zároveň oceňujeme aj snahu o elimináciu skrytých poplatkov, ktoré idú na úkor pekárov Najpozitívnejšie hodnotíme návrh zákazu uzatvorenia zmlúv, ktorých obsahom, by bol predaj výrobkov pod výrobné náklady, dodal V. Baričák.

 

„Neprimerané podmienky v obchodných vzťahoch sú dôsledkom zneužívania ekonomickej sily jedného z účastníkov obchodného vzťahu, väčšinou na úkor dodávateľa. Prejavujú sa najmä formou rôznych peňažných alebo nepeňažných plnení dodávateľa nad rámec dohodnutej kúpnej ceny. Je to napríklad zľava z kúpnej ceny, skryté poplatky za marketing, jednostranne nevyvážené zmluvné vzťahy alebo platby za zaradenie do registra dodávateľov. Chceme tomu zabrániť a vytvoriť férovejšie podmienky pre dodávateľov potravín, ktorí sú neraz obrazne povedané vykosťovaní,“ uviedla Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (nom. SNS).

 

Agrorezort dostal k novele zákona o neprimeraných obchodných podmienkach, ktorých predmetom sú potraviny, 434 pripomienok, z toho skoro polovica je od dvoch subjektov podnikajúcich v potravinárskom obchode. Nasledovať budú rozporové konania. Zákon by mal byť predložený do parlamentu v prvom polroku. Predpokladaná účinnosť zákona je od 1.1.2019.

 



19.4.2018
 
News
článok 7598
22.5.2020
článok 7575
13.5.2020
článok 7567
28.4.2020
článok 7566
27.4.2020
článok 7531
3.4.2020
článok 7532
26.3.2020
článok 7493
5.3.2020
článok 7479
27.2.2020
článok 7480
26.2.2020
článok 7452
11.2.2020