Prihlásenie členov PKS
 
Internetový kurz zdravého životného štýlu organizovaný PKS
 
PKS podpora zdravého životného štýlu v STV:
 
návštevníkov: 181062
 
Článok témy

Naša Zita Obezita

Hoci to neradi priznávame, sme pomerne obézny národ. Dôkazom toho je fakt, že na Slovensku máme 1.5 milióna ľudí trpiacich nadváhou. S tučnotou by sa však nemalo žartovať. „Poďakovať“ sa jej totiž môžeme za problémy so srdcom, cievami, kĺbmi. Často sa zapričiní o vznik cukrovky, alergie, ako aj o odštartovanie nádorového ochorenia.

Nadváhou trpí najmä stredná generácia a v posledných rokoch sa čoraz viac rozmáha aj detská obezita. Príčina tohto nepriaznivého stavu tkvie v tom, že sme tvrdohlaví a držíme sa svojich zaužívaných návykov. Jeme príliš veľa, zabúdame na ovocie, zeleninu a fyzickú aktivitu.

MUDr. Mária Fulová zo Školy verejného zdravia v Bratislave, ktorá poskytuje poradenstvo v otázkach životného štýlu, tvrdí, že sa občas v praxi stretáva s lekármi, ktorí podceňujú nadbytočné kilogramy svojich pacientov:„Mnohí radšej predpíšu lieky, ako by človeka nabádali na úpravu životného štýlu. Niekedy pritom skutočne stačí schudnúť.“

Dnes takmer neexistuje časopis, ktorý by neponúkal recept na rýchle schudnutie, ale základnými piliermi liečby nadváhy sú zmeny vo výžive a pohyb. „Čo sa týka výberu potravín, odporúčala by som predovšetkým surovú stravu. Ideálne by bolo, keby ovocie a zelenina tvorili až 75% našej stravy a len 25% by malo tvoriť tepelne spracované jedlo. Piť by sme mali najmä bylinkové čaje, vodu a zeleninové šťavy.“
MUDr. Fulová radí napríklad šalviový čaj, ktorý podporuje činnosť pečene. „Tento čaj je najúčinnejší v predpoludňajších hodinách, keď sa naše telo zbavuje odpadových látok. Na raňajky, ale aj počas celého predpoludnia by sme mali jesť iba surové ovocie. Pred obedom sa odporúča zjesť menšie množstvo orechov, vypiť pohár slabého čaju alebo zeleninovej šťavy. Vzápätí by mal nasledovať zeleninový šalát a až po polhodine by sme mali zjesť prvé varené jedlo. Surová strava je nabitá enzýmami a pôsobí v našom organizme ako metla, ktorá čistí napríklad naše cievy“ , tvrdí doktorka. Takýto postup však nie je povinný pre všetkých. Pacienti, ktorí trpia nadváhou, by to však mali vyskúšať.

Na Školu verejného zdravia sa väčšinou obracajú ženy v strednom a seniorskom veku. Muži sa poradenstva zdráhajú a o prevencii obvykle nechcú ani počuť. V Škole verejného zdravia bolo už zaškolených viac než 15 000 ľudí. Táto početná skupina vie, že všetky drastické diéty sú nevhodné, a že človek by mal počas mesiaca schudnúť maximálne 2kg. Poradenstvo v Škole verejného zdravia je bezplatné a každý pondelok, stredu a piatok sa môžete v čase medzi 20:00 a 21:30 dozvedieť množstvo potrebných a zaujímavých informácií týkajúcich sa zdravého životného štýlu.

Adresa školy: Dorastová klinika, Vajnorská č. 40 Bratislava, kontakt: 02/ 45 92 43 19

Spracovala: Jana Jaššová

infoservis@pks.sk
Informácie sú čerpané z časopisu Diabetik, január 2004, str. 46-474.7.2005