Prihlásenie členov PKS
 
Internetový kurz zdravého životného štýlu organizovaný PKS
 
PKS podpora zdravého životného štýlu v STV:
 
návštevníkov: 181062
 
Článok témy

„Rezort zdravotníctva dal pri stravovaní detí na školách prednosť sile, nie odborným argumentom“

(tlačová správa PKS zo 4.8.2015)

 

V Bratislave 4.8.2015 – Predloženie návrhu vyhlášky z dielne Ministerstva zdravotníctva SR na obmedzenie sortimentu predávaných potravín v školských bufetoch v období dovoleniek a bez predchádzajúcej diskusie považuje Potravinárska komora Slovenska (PKS) za neprijateľné. PKS žiada ministra zdravotníctva Slovenskej republiky, aby návrh vyhlášky stiahol z legislatívneho procesu.

PKS pripomína, že obmedzenie sortimentu potravín v školských bufetoch riešené poslaneckým návrhom novely školského zákona bolo už raz v tomto roku poslancami NR SR takmer jednohlasne odmietnuté. Aj preto je zarážajúce, že tak závažná problematika týkajúca sa vytvárania zdravého životného prostredia pre deti a mládež na školskej pôde sa rieši potichu, v období letných dovoleniek a len na úrovni vyhlášky.

PKS vníma nastavenie zdravého životného štýlu vrátane vyváženého stravovania a dostatočnej pohybovej aktivity za komplexnú problematiku. Pri kreovaní dlhodobých riešení je nevyhnutná spolupráca nielen orgánov štátnej správy a vzdelávacích inštitúcií, ale aj potravinárskeho priemyslu. PKS má záujem v tejto oblasti aktívne spolupracovať.

Komora považuje spôsob komunikácie a predloženia návrhu právnej normy rezortom zdravotníctva za nešťastné riešenie a v budúcnosti za neudržateľné najmä s ohľadom na realizáciu jednak akčných plánov ako aj s ohľadom na realizáciu koncepcie výživy obyvateľstva. Postup by mal byť komplexný a založený na vzájomnej funkčnej spolupráci tak, ako sa uplatňuje na platforme vytvorenej na úrovni Európskej únie.

PKS zásadne nesúhlasí s predloženým návrhom novely vyhlášky, ktorý problémy detskej nadváhy a obezity nerieši. Opätovne zasahuje do okrajového a doplnkového sortimentu ponúkaných potravín a jedál nesystémovo a necitlivo. Či už výberom diskriminovaných jedál alebo aj rozsahom uplatňovania až na stredné školy. Mládež vo veku od 15 rokov je za svoje stravovacie návyky zodpovedná už v plnom rozsahu a preto PKS nepovažuje za vhodné určovať tejto vekovej kategórii, čo má alebo nemá konzumovať. Naopak, deti vo veku žiakov predškolských zariadení a základných škôl si stravovacie návyky ešte len vytvárajú a naviac sa ich výživové požiadavky výrazne odlišujú od výživových požiadaviek na študentov stredných škôl. PKS preto navrhuje diskusiu zamerať jednak komplexne na školské stravovanie, nielen na sortiment predávaných potravín v bufetoch a tiež na prípadné vekové obmedzenia.

PKS upozorňuje, že nastavenie zdravého životného štýlu je dlhodobý proces, ktorý by sa mal spoluvytvárať a nastavovať v rámci spolupráce všetkých zainteresovaných subjektov, teda aj v spolupráci s potravinárskym priemyslom. Preto sa PKS aktívne a zodpovedne zapojila do diskusie o Národnom akčnom pláne v prevencii obezity na roky 2015 – 2025. Výživa detí a mládeže je komplexným problémom a určite nemožno spájať požiadavky na výživu detí predškolského veku s požiadavkami na výživu mládeže, pretože sú výrazne odlišné.

PKS má záujem začať odbornú diskusiu k predloženému návrhu novely vyhlášky o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenie pre deti a mládež, v rámci ktorej je pripravená predložiť konštruktívne a kompromisné návrhy riešení v záujme zachovania zmysluplnosti navrhovaného zámeru, ako aj v záujme dosiahnutia rozumného konsenzu, ktorý by bol v súlade s cieľmi uvedenými v Národnom akčnom pláne v prevencii obezity na roky 2015 – 2025.

„Zmena koncepcie výživy detí a mládeže a realizácia akčného plánu môže byť účinná len v prípade partnerskej spolupráce všetkých zainteresovaných strán, teda vrátane potravinárskeho priemyslu,“ vysvetľuje Daniel Poturnay, prezident PKS. Skúsenosti zo zahraničia preukazujú, že jednostranné opatrenia nemajú dlhodobý ani očakávaný efekt. „Pre potravinárov je zarážajúci spôsob predloženia návrhu strategickej zmeny sortimentu potravín predávaných v bufetoch.“

PKS si plne uvedomuje význam vyváženej stravy a zdravého životného štýlu, najmä pokiaľ ide o výživu detí a mládeže, ktorá sa formuje už od útleho veku. To je dôvod, prečo sa PKS angažuje vo vzdelávaní žiakov základných škôl. S podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ako aj s podporou Úradu verejného zdravotníctva SR a Kancelárie WHO na Slovensku PKS organizuje pre žiakov piatych tried základných škôl už piaty ročník súťažného internetového vzdelávacieho kurzu „Hravo ži zdravo“. Medzi kľúčové činnosti potravinárskeho priemyslu patrí angažovanosť zameraná na podporu fyzickej aktivity detí, najmä futbalové turnaje.

„Potravinársky priemysel iniciuje a podporuje široký rozmer aktivít, ktoré majú poukázať na zodpovedný výber potravín a nápojov, a to najmä v ponuke na školách,“ hovorí Daniel Poturnay. Príkladom je záväzok priemyslu na európskej úrovni, tzv. EU PLEDGE, o obmedzení reklamy zameranej na deti vo veku 6 až 12 rokov len na také potraviny a nápoje, ktoré spĺňajú špecifické vedecky overené výživové kritériá a môžu byť súčasťou vyváženého jedálnička.

PKS zároveň poukazuje na nevyhnutnosť venovať zvýšenú pozornosť vzdelávaniu detí. Správne stravovacie návyky možno dosiahnuť výlučne vzdelávaním, a to od najútlejšieho veku detí. Deti by mali byť vedené k ich získaniu komplexne, ako v rodine, tak aj v škole. Budovať návyky na zdravé stravovanie u detí je dôležité aj preto, lebo je veľká pravdepodobnosť, že tieto návyky budú dodržiavať aj vtedy, keď už budú dospelí. V rámci vzdelávania detí a dospelých v oblasti zdravého životného štýlu by sa určite mal viac angažovať štát, keďže Slovensko v tejto oblasti výrazne zaostáva za vyspelými štátmi Európskej únie. Reštrikciami sa úspech určite nedosiahne.

PKS ďalej považuje za zásadný nedostatok návrhu novely vyhlášky nepresnosti v odbornej terminológii, či vylúčenie predaja potravín so sladidlami a s konzervačnými látkami, keďže sú to prídavné látky povolené v rámci Európskej únie na základe dlhodobého sledovania ich účinkov na bezpečnosť a zdravie spotrebiteľa.

„Verím, že v rámci diskusie s rezortom zdravotníctva dokážeme nájsť také riešenia, ktoré budú nielen v súlade s politikou zlepšenia zdravého životného štýlu detí, ale zároveň budú aj rozumne a legislatívne správne nastavené,“ uzatvára prezident PKS.



4.8.2015